منچ آنلاین

بازی منچ

بازی منچ

منچ، یک بازی رو میزی ( Board game ) آلمانی است که توسط فردی به نام یوزف فریدریش اشمیت اختراع شد. اگر بخواهیم کلمه " منچ " را به فارسی ترجمه کنیم، ترجمه آن چیزی مانند عصبانی نشو یا به خودت سخت نگیر است. جالب است بدانید از سال 1908 که این بازی وارد بازار شد تا کنون حدود 70 میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است. منچ یک بازی قدیمی است که با گذشت سال‌های زیاد هنوز طرفدار دارد. امروزه منچ در سایزها و زرح‌های مختلفی وجود دارد و می‌تولنید انواع چوبی و پارچه‌ای آن را خریداری کنید و یا خودتان آن را درست کنید.

منچ یک بازی بسیار ساده است و حتی برای آن استراتژی زیادی وجود ندارد ؛ زیرا نتیجه بازی ممکن است فقط توسط تاس تعیین شود. تخته منچ مربع شکل است ولی صفحه بازی آنصفحه‌ای دایره‌ای شکل است که در وسط آن یک صلیب وجود دارد که دایره را به چهار قسمت مساوی تقسیم کرده است.

قوانین بازی منچ

این بازی دارای چهار بازیکن است که می‌تواند به صورت دو نفره، سه نفره و چهار نفره انجام شود.

هر بازیکن دارای رنگ منحصر به فرد خود است و مهره های بازی از رنگ‌های قرمز، آبی، سبز و زرد تشکیل شده است. تعداد مهره‌ها 16 عدد است و هر بازیکن چهار مهره همرنگ دارد و تعداد خانه‌های بازی، 72 عدد است.

بازیکنی برنده می شود که بتواند تمام مهره های خود را از موقعیت اولیه (خانه) به ردیف اصلی منتقل کند و تخته را در جهت عقربه‌های ساعت به طور کامل طی کند.

شروع بازی به این صورت است که شما باید با تاس عدد 6 را بیاورید تا وارد بازی شوید و بتوانید مهره خود را حرکت بدهید. برای هر بار وارد کردن مهره خود به بازی باید عدد 6 بیاورید. اگر عدد 6 آوردید در خانه شروع مهره داشتید، نمی‌توانید مهره دیگری را در خانه شروع بگذارید. مهره‌ها نمی‌توانند روی هم قرار بگیرند.

پس از آوردن عدد 6، بازیکنان به ترتیب در جهت عقربه های ساعت بازی را شروع می‌کنند.

اگر بازیکن شش بیاورد، می تواند یک مهره را در بازی حرکت دهد؛ در غیر این صورت نوبت نفر بعد می‌شود. در این بازی همه چیز طبق تاس انجام می‌شود. بعد از وارد شدن مهره‌ها، طبق تاس آورده شده در صفحه بازی حرکت می‌کنیم. در منچ، مهره‌ها را می‌توان زد و در صورتی که حریف مهره شما را بزند، تا آوردن عدد 6 نمی‌توانید مهره خود را وارد صفحه منید ولی اگر مهره دیگری در صفحه داشته باشید، می‌توانید آن را حرکت بدهید.

عدد شش جایزه دارد؛ یعنی با آوردن عدد 6 مهره وارد خانه شروع می‌شود و با جایزه آن حرکت می‌کند. مهم نیست چه تعداد 6 بیاورید، هر بار که عدد 6 بیاورید جایزه دازید و باید دوباره تاس بریزید.

شما می‌توانید به دو روش این بازی را انجام دهید.

روش اول: بعد از این که با تاس عدد 6 را آوردید و مهره خود را وارد بازی کردید، در نوبت‌های بعدی که تاس می‌ریزید مهره خود را جرکت دهید و به انتها برسانید؛ سپس مهره بعدی را وارد بازی کنید.

روش دوم: با هر بار تاس آوردن عدد 6 مهره‌های خود را وارد بازی کرده و به صورت همزمان پیش بروید.

چند ترفند برای برنده شدن در بازی

پیشنهاد می‌کنیم که از روش اول استفاده کنید و تمامی مهره‌های خود را با هر بار تاس انداختن از خانه خارج کنید اما توجه داشته باشید که این کار را در موقعیت مناسب انجام دهید تا حریف مهره شما را نزند. هر چقدر مهره شما به پایان بازی نزدیک‌تر باشد، مهره مهم‌تری است و باید نسبت به آن حساس باشید و ریسک زدن مهره حریف را نکنید. حواستان باشد که اگر که مهره خود را پشت سر حریف نگه دارید، شانس برنده شدن بیشتری دارید.